O RASIE

O RASIE

WYŻEŁ WĘGIERSKI KRÓTKOWŁOSY

(Rövidszörü Magyar Vizsla)

Wygląd ogólny

Elegancki pies myśliwski średniej wielkości o szlachetnym wyglądzie, z krótką, rudozłotą szatą. Jego raczej lekka, sucha, szczupła budowa ciała uosabia harmonię piękna i siły.

Rys historyczny

Przodkowie węgierskiego Vizsla przybyli do Węgier przez Karpaty z koczowniczymi plemionami tamtego regionu. Opisy i ilustracje graficzne dotyczące tej rasy odnaleziono w dokumentach sięgających XIV stulecia. W wieku XVIII wzrosło jego znaczenie jako psa myśliwskiego. Pod koniec XIX wieku były organizowane na Węgrzech konkursy dla wyżłów, w których Vizsla uczestniczyły z wielkim sukcesem. W tym okresie psy polujące odegrały ważną rolę w rozwoju rasy. Nowoczesny typ hodowli zapoczątkowano w 1920. roku, czego wynikiem było uznanie przez FCI wyżłów węgierskich krótkowłosych w roku 1936.

Charakter i usposobienie

Wyżeł Węgierski- Vizsla, to przede wszystkim doskonały towarzysz myśliwego. Bardzo dobrze radzi sobie w każdym terenie. Wykorzystywany jest do polowania głównie na ptactwo - bażanty, kaczki, ale radzi sobie również z większą zwierzyną.

Oprócz cech myśliwskich te psy to wspaniali przyjaciele: wierne i oddane, kochające towarzystwo człowieka. To pies aktywny, czujny, pewny siebie i ciekawski. Niesamowicie inteligentny, bystry, w lot chwyta czego od niego wymagamy. Uwielbia wyzwania, chętnie się uczy wszelkich psich sztuczek. Bardzo szybki, ruchliwy, wręcz niezmordowany. Nie znosi nudy, za to uwielbia spacery, przygody i wspólnie spędzony czas ze swoim opiekunem.

To pies dla osób lubiących aktywny tryb życia – będzie towarzyszem podczas zdobywania górskich szczytów, biegów, jazdy na rowerze, długich spacerów na łonie natury czy w mieście – nie straszne mu hałasy, byle co go nie spłoszy. Jednym słowem pokocha wszystko to, co jego właściciel.

Nie jest to jednak pies dla każdego, ponieważ to pies o dużym temperamencie. Wymaga właściciela zdecydowanego i konsekwentnego, ale i delikatnego, gdyż wyżły węgierskie to psy wrażliwe i nie znoszą przemocy. Jego wychowanie należy rozpocząć od razu po tym jak zawita w naszym domu, im później zaczniemy jego układanie, tym trudniej będzie nam wyegzekwować to czego od niego oczekujemy. To pies o dużej dawce energii, którą trzeba rozładować, w przeciwnym razie będzie nad nią ciężko zapanować. Nie jest to pies dla osób, które cały dzień są poza domem a w weekendy preferują odpoczynek przed telewizorem, nie poświęcając psu czasu i uwagi.

Vizsla to wspaniały towarzysz, przywiązany do całej rodziny dlatego powinien być trzymany w domu. Kocha towarzystwo dzieci, zarówno tych starszych jak i młodszych. Ze względu jednak na jego dużą ruchliwość, naturalną dla wyżłów, należy uważać by przez przypadek nie przewrócił tych najmłodszych, którzy jeszcze nie czują się zbyt pewnie stąpając po podłodze. Jest bardzo opiekuńczy i troskliwy, zabawy nigdy go nie nudzą. Nie szczeka z byle jakiego powodu. Jest to pies bardzo czujny, o doskonałym wzroku, węchu i słuchu – a co za tym idzie, dużym instynkcie łowieckim. Uwielbia psie sporty, jak np. Agility, Frisbee, ale natury się nie oszuka bo kocha pracę w polu wraz ze swoim przewodnikiem (myśliwym).

WIĘCEJ INFORMACJI

Film przedstawiający rasę wyżła węgierskiego